World in Conflict – Posljednji RTS švedskog massive entertainmenta

0
7

Sredinom 2000-ih godina, PC gaming scena je doživjela procvat kada su u pitanju strateške igre. Naslovi poput Star Wars: Empire at War, The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth, i Company of Heroes dominirali su tržištem, a prije tačno 17 godina pojavila se igra koja je unijela novi pristup RTS žanru – World in Conflict. Ova ambiciozna real-time strategija bila je posljednji veliki RTS švedskog developera Massive Entertainment i postavila nove standarde u žanru, a ujedno je bila i njihovo oproštajno pismo ljubiteljima strateških igara.

Alternativna povijest i zanimljiv gameplay

World in Conflict nas vodi u alternativnu verziju historije, smještenu u 1989. godinu, u kojoj izbijanje Trećeg svjetskog rata postaje stvarnost. U središtu sukoba nalaze se Sjedinjene Američke Države i Sovjetski Savez, a igrači preuzimaju kontrolu nad NATO-om i američkim snagama u borbi protiv sovjetske invazije. Priča igre fokusira se na lične i političke konflikte, s napetim momentima i emocionalnim pričama koje su rijetko viđene u RTS žanru.

Jedna od glavnih prednosti World in Conflict bila je njegov narativ, što je bila neuobičajena praksa za tadašnje strateške igre. Kroz niz cinematskih scena, igrači su pratili likove poput američkog oficira Parkera i sovjetskog zapovjednika Malashenkoa, čiji se osobni konflikti savršeno uklapaju u širu sliku svjetskog rata. Ovakav pristup učinio je igru nezaboravnom, iako je većina RTS igara tog doba više naginjala čistom taktičkom gameplayu.

Multiplayer koji je preživio godine

Pored kampanje, World in Conflict se isticao i svojim multiplayer modom koji je omogućavao do 16 igrača da učestvuju u masivnim bitkama. Igra je imala integrirane sustave za klanove, dodavanje prijatelja i praćenje statistike, što je u to vrijeme bilo napredno za žanr. Zanimljivo je da je igra razvila malu, ali strastvenu zajednicu igrača koji su održavali multiplayer živim čak i nakon što su službeni serveri ugašeni 2016. godine.

Zahvaljujući open-source projektu nazvanom Massgate, multiplayer mod igre i dalje funkcioniše, omogućavajući igračima da uživaju u online bitkama gotovo dva desetljeća nakon izlaska igre. Ova zajednica igrača svjedoči o dugotrajnoj popularnosti igre, iako su njeni tvorci odavno krenuli u drugom smjeru.

Soviet Assault – jedina ekspanzija

Iako je World in Conflict imao sjajan prijem među kritičarima i igračima, nije postao franšiza kao što su mnogi očekivali. Godine 2009. igra je dobila svoju prvu i jedinu ekspanziju pod nazivom Soviet Assault, koja je proširila igru novim misijama i multiplayer mapama. U ekspanziji su igrači mogli doživjeti sukob iz perspektive Sovjetskog Saveza, što je dodalo dodatnu dimenziju priči i gameplayu.

Međutim, unatoč popularnosti, Massive Entertainment se nije odlučio na daljnje nastavke. Nakon što su postali dio Ubisoft porodice, studio se okrenuo razvoju potpuno drugačijih igara poput The Division, ostavljajući RTS žanr iza sebe.

World in Conflict danas

Danas, World in Conflict još uvijek živi kao digitalna igra dostupna na platformama poput GOG.com. Iako se više ne prave nastavci, a žanr RTS igara nije toliko popularan kao nekad, ova igra i dalje ima kultni status među ljubiteljima strateških igara. Njeno naslijeđe je dugovječnost u svijetu multiplayer igara i činjenica da je uspjela ponuditi emotivnu i taktički izazovnu kampanju, što nije uobičajeno za igre ovog tipa.

Zaključno, World in Conflict ostaje jedan od najvažnijih naslova u RTS žanru i jedna od najboljih PC ekskluziva. Iako Massive Entertainment danas kreira igre drugačije prirode, njihovo remek-djelo iz 2007. godine i dalje izaziva nostalgiju kod ljubitelja strategije.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime